Metoda 5 kroków: Jak osiągnąć każdy cel od pomysłu do realizacji

W Internecie pełno jest treści na temat tego, jak wyznaczać cele. Problem w tym, że pomiędzy wybraniem celu a jego osiągnięciem jest jeszcze cały szereg czynności, które trzeba wykonać, aby go zdobyć.

W tym wpisie omówimy metodę, która w 5 krokach pozwoli Ci osiągnąć cokolwiek tylko chcesz. Przejdźmy od razu do konkretów.

5 kroków

Najpierw musisz wybrać to, co chcesz osiągnąć, a więc wyznaczyć cel. To właśnie on wytyczy kierunek Twoich działań. Zbliżając się do niego napotkasz na problemy. Niektóre z tych problemów będą spowodowane Twoimi własnymi słabościami. To od Ciebie zależy jak zareagujesz na ból, który pojawi się podczas pokonywania problemów. Jeśli chcesz dotrzeć do celu, to musisz wypracować chłodne, analityczne podejście, które pozwoli Ci poprawnie zdiagnozować problemy i zaprojektować plan, by je obejść. Ostatnim krokiem będzie wykonanie planu, który zapewni najlepszy rezultat.

Twój sukces zależy od poprawnego wykonania wszystkich kroków i tego, jak szybko jesteś w stanie przejść od 1 do 5 kroku i zacząć cykl od nowa, ciągle podnosząc poprzeczkę.

Aby ta metoda była pomocna, ważne jest, byś wykonywał każdy krok osobno. Dla przykładu – jeśli wyznaczasz cele, to robisz tylko to. Nie myśl o tym, jak je osiągniesz lub co zrobisz, gdy coś pójdzie nie tak. Tego typu zacieranie granic pomiędzy krokami prowadzi do niepożądanych rezultatów. Możesz przez to wyznaczać cele, które wydają Ci się “realistyczne” lub widzieć tylko takie problemy, które wiesz jak obejść, pomijając te, które rzeczywiście zablokują Ci drogę na amen.

Najważniejszym jednak warunkiem jest to, żebyś podszedł do całego procesu z otwartym umysłem, chłodnym osądem i racjonalną oceną. Musisz być do bólu szczery ze sobą, ponieważ jeśli pozwolisz emocjom dyktować warunki, to wynik Twojej pracy będzie bardzo rozczarowujący.

1 – Wyznacz konkretne cele

Ustal priorytety. Możesz mieć cokolwiek tylko chcesz, ale nie możesz mieć wszystkiego, czego chcesz.

Mówi się, by nie ciągnąć kilku srok za ogon i takie podejście ma sens. Warto skupić się na 1-2 najważniejszych celach, traktując wszystkie inne jako rozproszenia. Rozumiem, że nie jest łatwo zdecydować się na tylko jedną drogę, ale doświadczenie podpowiada, że próbując pójść wszędzie nie dochodzi się nigdzie.

Nie pomyl celów z pragnieniami.

Poprawny cel jest tym, czego naprawdę potrzebujesz, a pragnienia powstrzymują Cię przed osiągnięciem tego celu. Zwykle pragnienia mają pozytywne konsekwencje pierwszego rzędu. Dla przykładu – Twoim celem może być atrakcyjność fizyczna, a pragnieniem może być ochota na jakiś fast-food.

Zdecyduj czego tak naprawdę chcesz łącząc cele z pragnieniami.

Na przykład pasja – bez niej życie jest nudne. Ale kluczem jest to, co zrobisz ze swoją pasją. Wolisz by prowadziła Cię do bezsensownych decyzji opartych o pragnienia, czy chcesz by była siła napędową w drodze do celów, które potrzebujesz osiągnąć? Prawdziwe spełnienie osiągniesz wtedy, gdy poczujesz, że Twoje cele i pragnienia łączą się.

Pamiętaj, że owoce sukcesu nie są sukcesem.

Warto być ambitnym, ale ludzie, którym marzy się sportowy samochód albo buty za 5k PLN rzadko są szczęśliwi. Sukces jest czymś więcej niż rzeczami materialnymi.

Nigdy nie skreślaj celu, który wydaje się nieosiągalny.

Bądź odważny. Serio. Do każdego celu prowadzi jakaś droga. Ja lubię o tym myśleć tak: gdy cel wydaje się bardzo duży, to przypominam sobie, że przecież musi istnieć odpowiednia sekwencja konkretnych działań w czasie, które mogę podjąć, aby do celu dotrzeć. To, co myślisz, że jest możliwe wynika tylko z tego, w którym miejscu jesteś teraz. Rusz z miejsca i zobaczysz więcej.

Pamiętaj, że wysokie oczekiwania dają szerokie możliwości.

Jeśli ograniczasz swoje cele tylko do tego, co wiesz, że jesteś w stanie osiągnąć, to zawieszasz poprzeczkę zdecydowanie zbyt nisko.

Prawie nic nie jest w stanie Cię zatrzymać jeśli jesteś elastyczny i odpowiedzialny.

Elastyczność pozwala Ci zaakceptować rzeczywistość i jej lekcje. A wzięcie odpowiedzialności za wynik pozwoli Ci szukać przyczyn, zamiast obwiniać czynniki zewnętrzne. A to jest pierwszy krok do odpowiedniej korekty kursu.

2 – Zidentyfikuj problemy

Spójrz na problemy jako elementy, które trzeba poprawić.

Okej, może z początku się tak nie wydaje, ale każdy problem to szansa i warto go wyciągnąć na światło dzienne. Większość ludzi tego nie lubi, bo zwykle wiąże się to z przyznaniem do jakiejś słabości, ale ludzie sukcesu wiedzą, że nie ma na to innej rady.

Nie unikaj problemów tylko dlatego, że radzenie sobie z nimi może być nieprzyjemne.

Gry problem wynika z braku talentu czy umiejętności większość ludzi czuje wstyd. Daj sobie z tym spokój. To zła droga. Zauważenie swojej słabości to nie to samo, co poddanie się jej. To pierwszy krok w przezwyciężeniu jej! Sprawdź swój charakter i stań się silniejszy konfrontując się ze swoimi słabościami.

Bądź konkretny w identyfikowaniu problemów.

Musisz być konkretny. Precyzja jest konieczna, ponieważ różne problemy mają różne rozwiązania. Jeśli problem wynika z braku umiejętności, to warto zadbać o naukę lub trening; jeśli wynika z osobowości, to potrzebna będzie pomoc kogoś, kto naturalnie posiada taką cechę. Innymi słowy, jeśli słabo Ci idzie w księgowość, zatrudnij księgowego.

Nie pomyl przyczyny problemu z rzeczywistym problemem.

“Nie mogę się wyspać” nie jest problemem – jest co najwyżej przyczyną lub efektem problemu. Po pierwsze zidentyfikuj zły efekt: “źle mi idzie w pracy”. Brak snu może być problemem, ale przyczyna może leżeć głębiej, ale by ją znaleźć, musisz grzebać!

Oddziel duże problemy od małych.

Twój czas i energia są ograniczone, dlatego upewnij się, że inwestujesz je w rozwiązywanie odpowiednich problemów. W pierwszej kolejności skupiaj się tylko na tych problemach, których rozwiązanie da największe korzyści. Zwykle mniejsze problemy są pokłosiem tych większych.

Gdy już zidentyfikujesz problem, nie toleruj go.

Tolerowanie problemów niesie konsekwencje podobne do tych, które wynikają z braku określenia problemu. Nieważne czy tolerujesz problemy dlatego, że myślisz, że nie da się ich rozwiązać; lub nie zależy Ci na ich rozwiązaniu; albo nie możesz zebrać w sobie siły do ich rozwiązania – jeśli tego nie zrobisz, to Twoja sytuacja będzie beznadziejna.

3 – Odkryj prawdziwą przyczynę każdego problemu

Skup się na tym, “co jest” zanim zdecydujesz “co z tym zrobić”.

To chyba odruch dla większości ludzi, którzy spieszą się, by przejść od diagnozy problemu do proponowania rozwiązania w czasie krótszym od mrugnięcia. Myślenie strategiczne wymaga diagnozy i planowania. Diagnoza zwykle trwa od 15 minut do 1 godziny w zależności od stopnia skomplikowania problemu. Czasem potrzeba do tego innego punktu widzenia, ale pierwszym krokiem będzie zidentyfikowanie problemu.

Rozróżnij bezpośrednie przyczyny od prawdziwych przyczyn.

Przyczynami bezpośrednimi są działania (lub ich brak), które wystąpiły krótko przed problemem i bezpośrednio do nich doprowadziły. Na przykład “spóźniłem się na pociąg, bo nie sprawdziłem o której odjeżdża”. Prawdziwa przyczyna leży głębiej “nie sprawdziłem o której odjeżdża, bo jestem zapominalski”. Problemy rozwiążesz tylko dzięki leczeniu przyczyn, nie objawów.

Odkrycie predyspozycji każdego człowieka (w tym Twoich) pozwoli Ci przewidzieć, czego możesz się po nim spodziewać.

Ocenianie ludzi rzetelnie i obiektywnie przychodzi nam ciężko. To samo tyczy się oceny samych siebie. Ludzie popełniają ten błąd dlatego, że ciężko jest im zaakceptować swoje słabości, a na drodze nierzadko staje ego. Twoi współpracownicy nie wytkną Ci Twoich słabości, bo nie chcą być niemili. Mamy tu do czynienia ze złożonym schematem oszukiwania siebie i wszystkich dookoła. Trzeba z tym skończyć!

4 – Zaprojektuj plan działania

Cofnij się zanim pójdziesz do przodu.

Prześledź krok po kroku jak znalazłeś się w sytuacji, w której teraz jesteś. Zwróć uwagę na wszystko, co zrobiłeś i to, czego nie zrobiłeś. Dopiero wtedy zastanów się co musisz zrobić, by osiągnąć to, czego chcesz.

Pomyśl o swoim problemie jako zestawie wyników otrzymanych przez maszynę.

To trochę wyższa forma myślenia, ale zapewnia odłączenie emocji od planu. Zastanów się co zmienić w maszynie, by przy kolejnym cyklu dała usprawniony, pożądany wynik.

Pamiętaj, że jest więcej niż jedna droga do osiągnięcia każdego celu.

Ale wystarczy, że znajdziesz tylko jedną.

Myśl o swoim planie jako scenariuszu wizualizując, co kto zrobi w odpowiednim czasie.

Rozrysuj plan, napisz konspekt, zidentyfikuj kluczowe momenty. Zacznij od ogółu, od szerszej perspektywy, a potem przejdź do projektowania szczegółów, w tym konkretnych działań. Szybko pojawią się kwestie kosztów, czasu i osób, które pozwolą Ci na dalsze usprawnienie wyraźnej wizji całego procesu.

Zapisz swój plan i przedstaw go zaangażowanym osobom, dzięki czemu razem będziecie śledzić postęp.

W swoim planie wyszczególnij konkretne role i odpowiedzialność każdej osoby.

Przyjmij, że zaprojektowanie planu nie powinno trwać zbyt długo.

Konstruowanie planu może potrwać parę godzin, dni lub tygodni, ale to właśnie plan określa czynności, które musimy podjąć, by osiągnąć cele. Zbyt wiele osób pomija planowanie i przechodzi od razu do działania. To błąd. Pamiętaj: planowanie poprzedza wykonanie.

5 – Wykonaj plan do końca

Świetni stratedzy, którzy nie potrafią wykonać swojego planu nie osiągną niczego.

Gdy plan już zostanie ułożony i cały scenariusz zapisany, to jedyne czego potrzebujesz do jego wykonania to dyscyplina i wola. Istotne na tym etapie jest to, byś pamiętał o połączeniu pomiędzy zadaniami a celami, które chcesz osiągnąć. Gdy czujesz, że przestajesz czuć to połączenie, zadaj sobie pytanie “dlaczego?”. Jeśli zgubisz “dlaczego”, przepadną też cele.

Mało docenia się świetne nawyki w pracy.

Osoby, które osiągają cele, pracują z listą zadań do zrobienia, które są ustalone według priorytetu i odhaczone po ukończeniu.

Wyznacz odpowiednie wskaźniki, dzięki którym będziesz mierzyć to, czy poprawnie wykonujesz plan.

W idealnym scenariuszu, ktoś inny mierzy postęp realizacji Twoich celów. Jeśli nie realizujesz wyznaczonych, mierzalnych postępów, to staje się to kolejnym problemem, który należy zidentyfikować i rozwiązać. Na świecie jest wiele kreatywnych osób, które osiągnęły sukces pomimo tego, że nie są dobrzy w realizacji. Osiągają swój sukces łącząc się we współprace z osobami, które są stworzone do realizacji zadań.

Podsumowując

Bądź odważny, mierz wysoko. Ustal cele, które wydają się być daleko poza Twoim zasięgiem. Potem w surowy i zimny sposób zidentyfikuj problemy, jakie Cię powstrzymują w tej chwili przed osiągnięciem tych celów. Może będziesz potrzebował pieniędzy, może umiejętności albo znajomości. Zapisz to! Dojdź w swojej analizie do prawdziwych przyczyn problemów, bo tylko dzięki temu będziesz mógł nakreślić plan. Może czekać Cię długa droga – dłuższa niż się spodziewałeś. Albo krótsza – kto wie. Jedno jest pewne: masz już wypisane krok po kroku zadania, które musisz wykonać, by Twój cel znalazł się w zasięgu Twojej ręki. Teraz wystarczy tylko zrobić pierwszy krok.

Wpis został napisany w inspiracji po przeczytaniu książki Raya Dalio „Principles”.

Mind Hacker

Mind Hacker

Cześć! Mam na imię Bartek i lubię testować na sobie różne koncepcje, uczyć się nowych umiejętności i dzielić się swoimi pomysłami. Na moim blogu, kanale i w social mediach znajdziesz sporo praktycznej i ciekawej wiedzy, którą możesz wykorzystać by aktywować 100% mocy swojego mózgu.

View all posts

Add comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mind Hacker

Mind Hacker

Cześć! Mam na imię Bartek i lubię testować na sobie różne koncepcje, uczyć się nowych umiejętności i dzielić się swoimi pomysłami. Na moim blogu, kanale i w social mediach znajdziesz sporo praktycznej i ciekawej wiedzy, którą możesz wykorzystać by aktywować 100% mocy swojego mózgu.